Joomla! - niezbędne rozszerzenia

Joomla! - niezbędne rozszerzenia

Zapewne zdajesz sobie sprawę, że już sama podstawowa wersja Joomla! zawiera wszystkie niezbędne narzędzia do stworzenia profesjonalnego serwisu WWW. Pamiętaj jednak o tym, że zawsze możesz coś zmienić, ulepszyć, aby uatrakcyjnić swój serwis.

Nie musisz samodzielnie tworzyć dodatkowych rozszerzeń, aby Twój serwis spełniał wymaganą przez Ciebie funkcjonalność. Masz do dyspozycji stworzony przez społeczność programistów Joomla! - katalog rozszerzeń:  extensions.joomla.org, w którym masz do dyspozycji tysiące różnych rozszerzeń.

Pamiętaj, aby podczas poszukiwania dodatku do swojego serwisu, zwracać uwagę czy jest on zgodny z Twoją wersja Joomla!

Fotogaleria

Bardzo dużo serwisów - prywatnych, organizacji, instytucji lub firm – posiada dział Galeria. Przecież znasz powiedzenie "jeden obraz wart jest tysiąca słów" - czy jakoś tak ;-)

Ja od dłuższego czasu po wielu testach innych galerii, natrafiłem i polubiłem, udostępniony na licencji GNU GPL, komponent Phoca Gallery, który wielokrotnie już stosowałem w projektowanych przez siebie serwisach. Autorem tego komponentu jest Czech Jan Pavelka.

Korzystając z komponentu Phoca Gallery nie musisz przygotowywać wcześniej miniatur publikowanych zdjęć – komponent wykona tą operację za Ciebie, automatycznie po załadowaniu zdjęć i zapisaniu galerii.

Rozszerzenie DJ-MediaTools to produkt polskiej produkcji, który daje niesamowite możliwości, jak na przykład tworzenie sliderów, galerii, które mogą wyświetlać grafiki znajdujące się w jakimś folderze lub pochodzące z artykułów lub fanpage na Facebooku. Elementy tworzone za pomocą tego rozszerzenia mogą być dołączane do artykułów, wstawiane do modułów lub stanowić oddzielne widoki komponentu. Za jego pomocą możesz wyświetlać także wideo pochodzące z serwisów YouTube i Vimeo.

Pliki do pobrania

Podstawowe komponenty instalowane razem z systemem Joomla! nie uwzględniają możliwości udostępniania plików użytkownikom witryny. Jeżeli potrzebujesz udostępniać użytkownikom Twojego serwisu jakieś pliki, musisz wyposażyć go w dodatkowy komponent, który zapewni taką funkcjonalność. W tym przypadku proponuję komponent Phoca Download, tego samego autora, co komponent Phoca Gallery.

Komponent Phoca Download to aplikacja, której wersja instalacyjna zawiera komponent pozwalający na dodawanie plików do serwisu WWW przez uprawnionych użytkowników oraz udostępnianie ich w serwisie. Podobnie jak w przypadku zarządzania obrazami, pliki są umieszczane w kategoriach i podkategoriach. W panelu administracyjnym uprawnieni użytkownicy mogą także zobaczyć statystyki pobierań poszczególnych plików.

 

Integracja z Facebookiem

Znasz kogoś, kto nie słyszał nigdy o Facebook'u? Być może znalazło by się parę osób w tzw. starej gwardii ;-)

Podobno kod Facebooka, Mark Zuckenberg napisał w ciągu 2 tygodni! Jak zapewne wiesz, dorobił się dzięki temu portalowi społecznościowemu sporej fortuny.

Z założenia, Facebook miał być portalem, dzięki któremu ludzie odnawiają stare i nawiązują nowe znajomości. Dzisiaj, Facebook, to nie tylko miejsce, gdzie kontaktujesz się ze znajomymi. Praktycznie na każdej stronie możesz kliknąć na Lubię to!

Aby zwiększyć popularność swojego serwisu i dotrzeć do większej ilości użytkowników, dobrze jest utworzyć dla niego konto na Facebook'u.

Mapa witryny

Prawidłowo zaprojektowana nawigacja pozwala internaucie odnaleźć poszukiwane treści, informuje go gdzie się aktualnie znajduje, gdzie może się dostać oraz jak powrócić do miejsca, w którym już był.

Wydaje mi się bardzo dobrym pomysłem, aby w menu Twojego serwisu, znalazł się link do tzw. mapy strony, która może stanowić swoisty spis treści zawartości witryny. Taka mapa powinna być tworzona dynamicznie (jakakolwiek zmiana w serwisie powoduje automatyczną aktualizację mapy) i pomagać osobom odwiedzającym stronę, a także ułatwiać przeglądanie poszczególnych podstron serwisu przez roboty wyszukiwarek. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, kiedy serwis WWW jest rozbudowany i zawiera dużą ilość podstron.

Osobiście od dłuższego czasu stosuję wypróbowany komponent o nazwie OSMap:

Krok 9 - Joomla! - Niezbędne rozszerzenia

Poznasz, zainstalujesz oraz będziesz potrafić obsługiwać, kilka podstawowych rozszerzeń, takich jak:

  • galeria zdjęć;
  • repozytorium plików;
  • system komentarzy;
  • integracja z Facebookiem;
  • mapa serwisu

Rozbuduj swój serwis o dodatkowe funkcjonalności, aby utworzyć profesjonalny serwis WWW.

Chcę zapisać się na Joomla! Darmowy Kurs - jak krok po kroku stworzyć profesjonalny serwis WWW

E-mail:
Imię:

Zgadzam się z polityką prywatności

Chcę zapisać się na Joomla! Darmowy Kurs firmy slawop.NET, a tym samym otrzymywać informacje z poszczególnymi częściami kursu oraz o nowościach, promocjach, produktach i ofertach od slawop.NET Sławomir Pieszczek, ul. W. Sikorskiego 12A/4, 59-400 Jawor, NIP: 695-116-54-42

Administratorem Twoich danych osobowych będzie slawop.NET Sławomir Pieszczek, ul. W. Sikorskiego 12A/4, 59-400 Jawor, NIP: 695-116-54-42. Twoje dane będą przetwarzane wyłącznie w celu przesyłania Ci newslettera. W każdej chwili będziesz mógł uzyskać dostęp do swoich danych oraz je poprawić. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do zapisu na Joomla! Darmowy Kurs.

Przepraszam za checkboxy. Ja też ich nie lubię. Chcę jednak działać zgodnie z prawem. Nie bój się, nie mam zamiaru rozsyłać spamu. Będę kontaktował się z Tobą wyłącznie w związku z kursem i produktami dostępnymi na blogu slawop.net - książkami, e-bookami, poradnikami i kursami.