Szablony dla Joomla!

Szablony dla Joomla!

To co jest NAJWAŻNIEJSZE w Twoim serwisie, to jego ciekawa TREŚĆ! Będziesz mieć wiele odwiedzin każdego dnia, jeżeli użytkownicy znajdą w Twoim serwisie to, co jest dla nich ciekawe i intrygujące. Być może znajdą w nim informacje rozwiązujące ich problemy.
Jednak ważne jest także, w jaki sposób tą treść przedstawisz! W CMS Joomla! treść oraz sposób jej prezentacji funkcjonuje na osobnych płaszczyznach.

Bardzo często internauci na podstawie sposobu prezentacji (projektu graficznego, designu) decydują w ciągu pierwszych kilku sekund, czy pozostać na stronie, czy pójść dalej.
Jeżeli więc chcesz na dłużej zatrzymać internautów w swoim serwisie, to odpowiednio dobrany szablon jest rzeczą niezbędną!

Domyślny szablon serwisu określa układ oraz rozmieszczenie poszczególnych elementów strony, rozmiar, kolor i krój czcionki, odstępy między obiektami, czyli ogólnie cały wygląd strony.

Po zainstalowaniu Joomla!, do dyspozycji masz kilka zestawów szablonów, dzięki którym możesz od razu rozpocząć pracę nad tworzeniem witryny. Bardzo często szablony te są wystarczające do zaspokojenia potrzeb właściciela serwisu. Mogą także posłużyć jako punkt wyjścia do stworzenia własnej modyfikacji szablonów.

Otwórz menadżera szablonów (menu Rozszerzenia/Szablony), aby zobaczyć, jakie szablony są zainstalowane w Twoim serwisie. Na razie są to szablony dostępne po instalacji Joomla.

 

Szablony instalowane razem z Joomla! posiadają dodatkowe opcje, za pomocą których możesz dokonać kilka zmian, aby dopasować szablon do swoich potrzeb.
Aby zmienić opcje rozszerzone danego szablonu, wystarczy, że w menadżerze szablonów klikniesz jego nazwę.

Joomla! posiada wiele ciekawych funkcji. Jedną z nich jest możliwość zastosowania różnych szablonów w obrębie jednego serwisu. Możesz na przykład zdefiniować różne szablony dla kategorii Twoich artykułów, tak aby każda główna kategoria miała inny wygląd.

Pamiętaj, że w serwisie może być tylko jeden szablon zdefiniowany jako domyślny!

Jeżeli domyślnie zainstalowane szablony Ciebie nie satysfakcjonują i nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów, możesz poszukać darmowych szablonów.

W sieci istnieje wiele stron oferujących darmowe szablony do różnych wersji Joomla! Tylko pamiętaj, że mam na myśli szablony oferowane np. na licencji GNU GPL, a nie piracką wersję szablonu pobraną z jakiś warezowych stron!

Możesz także kupić szablon do Joomla!. Nie jest łatwo polecić najlepszą firmę tworzącą szablony. Na rynku jest ich obecnie bardzo dużo. Poza tym, Ty i ja możemy mieć inny gust. Każdy jest inny, więc nie mogę powiedzieć jednoznacznie, że dana firma projektuje najlepsze szablony. Szukając szablonu do swojego serwisu, lub do serwisu klienta – jeżeli zajmujesz się zarobkowo tworzeniem serwisów WWW – szukasz szablonu, który oddaje charakter prowadzonej działalności. Przecież inny szablon zastosujesz, jeżeli planujesz utworzyć bloga na temat komputerów, inny jeżeli tworzysz oficjalną stronę jakiejś firmy, np. motoryzacyjną. Oczywiście cześć oferowanych szablonów ma charakter uniwersalny i można je dostosować do większości projektów internetowych.

Niektóre firmy, zamiast sprzedaży pojedynczych sztuk swoich projektów, oferują członkostwo w ramach którego, masz nieograniczony dostęp do wszystkich dostępnych szablonów. Najczęściej dostęp taki opłacasz na konkretny okres: 3, 6 lub 12 miesięcy.

Na stronach serwisów oferujących płatny dostęp do swoich szablonów znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat. Czasami wykupując najtańszą opcję musisz się liczyć z pewnymi ograniczeniami licencyjnymi, takimi jak możliwość pobrania tylko jednego szablonu, lub brak zgody na usunięcie  ze stopki strony nazwy firmy.

Jeżeli szablon ma być niepowtarzalny i spełniać specjalne wymagania, to możesz zlecić jego wykonanie profesjonalnej firmie lub opracować go samodzielnie.

Aby móc samemu stworzyć szablon do CMS Joomla!, oprócz znajomości kilku podstawowych języków programowania, należy również zapoznać się ze strukturą szablonów danego systemu. Poznanie struktury szablonów w systemie Joomla! umożliwi projektowanie własnych oraz edycję już istniejących szablonów. W przypadku szablonów Joomla!, mogą się one składać z dowolnej liczby plików i folderów, ale warto stosować pewne przyjęte normy, aby mieć możliwość jednakowego postępowania z każdym szablonem.

Jeżeli chcesz stosunkowo szybko utworzyć własny szablon do Joomla!, to możesz użyć gotowych narzędzi, których obecnie w sieci znajdziesz wiele. A jeszcze kilka lat temu nie było ich prawie wcale! Teraz większość z dostępnych narzędzi do tworzenia własnych szablonów dla Joomla! dostępna jest całkowicie bezpłatnie. Każde z nich ma zestaw własnych unikalnych funkcjonalności, które często decydują o wyborze danego narzędzia. Większość z nich opiera się na tzw. szablonie bazowym i dołączonych specjalnych bibliotekach programistycznych, tzw. frameworkach. Dzięki temu otrzymujesz zestaw gotowych narzędzi umożliwiających modyfikację szablonu bazowego.

W kroku 8 nauczysz się dostosować domyślny szablon Twojego serwisu do własnych potrzeb.

Będziesz wiedzieć także w jaki sposób możesz pozyskać darmowy szablon oraz jak go zainstalować i dostosować do swoich potrzeb.

Poznasz mnóstwo adresów skąd możesz pobrać oraz gdzie kupić szablon do Joomla!.
Pokażę Tobie także typową budowę oraz elementy składowe szablonu dla Joomla!.

Naucz się tworzyć własne szablony za pomocą kilku przydatnych narzędzi, które są w tej kwestii bardzo pomocne :-)

Chcę zapisać się na Joomla! Darmowy Kurs - jak krok po kroku stworzyć profesjonalny serwis WWW

E-mail:
Imię:

Zgadzam się z polityką prywatności

Chcę zapisać się na Joomla! Darmowy Kurs firmy slawop.NET, a tym samym otrzymywać informacje z poszczególnymi częściami kursu oraz o nowościach, promocjach, produktach i ofertach od slawop.NET Sławomir Pieszczek, ul. W. Sikorskiego 12A/4, 59-400 Jawor, NIP: 695-116-54-42

Administratorem Twoich danych osobowych będzie slawop.NET Sławomir Pieszczek, ul. W. Sikorskiego 12A/4, 59-400 Jawor, NIP: 695-116-54-42. Twoje dane będą przetwarzane wyłącznie w celu przesyłania Ci newslettera. W każdej chwili będziesz mógł uzyskać dostęp do swoich danych oraz je poprawić. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do zapisu na Joomla! Darmowy Kurs.

Przepraszam za checkboxy. Ja też ich nie lubię. Chcę jednak działać zgodnie z prawem. Nie bój się, nie mam zamiaru rozsyłać spamu. Będę kontaktował się z Tobą wyłącznie w związku z kursem i produktami dostępnymi na blogu slawop.net - książkami, e-bookami, poradnikami i kursami.