Zarządzanie grafiką w Joomla!

Zarządzanie grafiką w Joomla!

Znajdź choć jeden współczesny portal, który nie posiada grafiki!

Grafika jest w Twoim serwisie potrzebna choćby jako ilustracja do prezentowanych przez Ciebie artykułów. Może zamierzasz prowadzić serwis prezentujący jakieś produkty. W takim przypadku zapewne będziesz chcieć tworzyć własne galerie grafik.

CMS Joomla! umożliwia pracę z różnymi formatami grafik, choć najlepiej jeżeli będziesz stosować te, które są najczęściej używane w Internecie ;-) Weź pod uwagę zastosowanie plików typu JPG, PNG lub GIF!
W Joomla!, do zarządzania plikami graficznymi i innymi plikami multimedialnymi, służy Menadżer Media.

Domyślnie wszystkie pliki zarządzane przez menadżera Media znajdują się w folderze: folder_glowny_twojego_serwisu/images.
Kliknij w menu Artykuły pozycję Media, lub kliknij na pulpicie przycisk Media.

Grafika w artykułach

Kiedy za pomocą menadżera Media, umieścisz już pliki graficzne w odpowiednim miejscu Twojego serwisu, możesz wykorzystać je m.in. jako uzupełnienie Twoich artykułów. Masz do dyspozycji kilka metod wstawiania grafiki do artykułów:

  1. Najprostszą z możliwych metod jest umieszczenie kursora w miejscu, którym chcesz umieścić obraz, a następnie wykorzystanie metody przeciągnij i upuść (drag & drop). Po prostu przeciągnij właściwy plik obrazu do okna edytora.

 

  1. Możesz także skorzystać z tradycyjnej metody. Umieść kursor w miejscu, w którym chcesz umieścić obraz, a następnie kliknij przycisk Grafika znajdujący się w pasku narzędzi edytora tekstowego. W oknie modalnym kliknij na folder, w którym znajduje się grafika, którą chcesz wstawić do artykułu.  W polu Opis grafiki wpisz tekst opisujący grafikę. To, co wpiszesz w to pole będzie się pojawiało wtedy, gdy użytkownik wyłączy wyświetlanie grafiki w swojej przeglądarce lub z jakiś przyczyn nie będzie możliwe jej wyświetlanie. Treść wpisana w tym polu zostanie przeczytana przez czytniki ekranowe używane przez osoby niedowidzące lub niewidome. W polu Podpis możesz wpisać tekst, który będzie wyświetlany bezpośrednio pod grafiką. W polu Wyrównaj wybierz z listy sposób wyrównania grafiki względem tekstu. W polu Tytuł grafiki wpisz tekst, który będzie wyświetlany w tzw. etykietce (żółtym polu), kiedy pokażesz kursorem myszy grafikę. Na koniec kliknij przycisk Wstaw, aby wybrana przez Ciebie grafika pojawiła się w artykule.

 

Grafika w kategoriach

Pliki graficzne możesz dodawać nie tylko do treści artykułów. Możesz także umieścić ją w opisie kategorii lub jako ilustracja kategorii. Co więcej, w podobny sposób umieścisz grafikę w kategorii kontaktu, reklamy, czy zakładek.

W kroku 5 pokażę Ci, jak sprawnie korzystać z menadżera mediów oraz w jaki sposób przesłać pliki graficzne na serwer.

Pokażę także jak wstawiać grafikę do artykułu i innych części serwisu, takich jak np. kategorie i opisy.

Dzięki ćwiczeniom zawartym w tej lekcji, będziesz potrafić sprawnie zarządzać grafiką w Twoim serwisie i umieszczać ją w artykułach, kategoriach, kontaktach i innych częściach serwisu.

Chcę zapisać się na Joomla! Darmowy Kurs - jak krok po kroku stworzyć profesjonalny serwis WWW

E-mail:
Imię:

Zgadzam się z polityką prywatności

Chcę zapisać się na Joomla! Darmowy Kurs firmy slawop.NET, a tym samym otrzymywać informacje z poszczególnymi częściami kursu oraz o nowościach, promocjach, produktach i ofertach od slawop.NET Sławomir Pieszczek, ul. W. Sikorskiego 12A/4, 59-400 Jawor, NIP: 695-116-54-42

Administratorem Twoich danych osobowych będzie slawop.NET Sławomir Pieszczek, ul. W. Sikorskiego 12A/4, 59-400 Jawor, NIP: 695-116-54-42. Twoje dane będą przetwarzane wyłącznie w celu przesyłania Ci newslettera. W każdej chwili będziesz mógł uzyskać dostęp do swoich danych oraz je poprawić. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do zapisu na Joomla! Darmowy Kurs.

Przepraszam za checkboxy. Ja też ich nie lubię. Chcę jednak działać zgodnie z prawem. Nie bój się, nie mam zamiaru rozsyłać spamu. Będę kontaktował się z Tobą wyłącznie w związku z kursem i produktami dostępnymi na blogu slawop.net - książkami, e-bookami, poradnikami i kursami.